Zespół Szkół Specjalnych w Dębicy

Jedyna w powiecie dębickim placówka kształcenia specjalnego

0
1
2
3
4
5
6
Home ZAJĘCIA PRAKTYCZNE POZA SZKOŁĄ PRAKTYKI WSPOMAGAJĄCE W ZAKŁADZIE INTROLIGATORSKIM

PRAKTYKI WSPOMAGAJĄCE W ZAKŁADZIE INTROLIGATORSKIM

Email Drukuj PDF

W dniu 15 maja, uczniowie klasy IIPb oraz IPa odbyli praktyki wspomagające w Zakładzie Introligatorskim przy ulicy Matejki. Właściciel pracowni, pan Jan Kłusek, z wielką pasją i zaangażowaniem opowiadał o swojej pracy. Introligator, to rzemieślnik zajmujący się ręcznym oprawianiem różnych wydawnictw oraz zdobieniem opraw. Wśród świadczonych usług znajdziemy m.in.: oprawę książek, prac magisterskich, dyplomowych czy dzienników urzędowych; wykonanie teczek okolicznościowych oraz ksiąg pamiątkowych; wykonanie nadruków, tłoczeń logo na sucho lub złoto. Uczniowie mieli okazję do asystowania podczas wykonywania  niektórych prac. Duże zainteresowanie wzbudziły maszyny, których używa właściciel zakładu, m.in.: ogromne gilotyny, prasy, bindownice, drukarki. Zawód ten, nieco już zapomniany, jest jedną z najstarszych profesji w Polsce i na świecie. Tym bardziej, miło nam było przekonać się, jak wygląda ta praca dzisiaj i jak zmieniła się na przestrzeni lat. Po zajęciach w zakładzie introligatorskim, odwiedziliśmy Urząd Pocztowy. Młodzież zapoznała się z zakresem obowiązków pracownika poczty oraz rodzajem spraw, które można w tym miejscu załatwić. Opiekunami uczniów podczas praktyki wspomagającej poza terenem szkoły były panie Anita Zachara-Kusek i Monika Król-Moździerz.

Stworzone w Joomla przez Małgorzata Hajduk